جلال‌الدین تاج اصفهانی

 

جلال الدین تاج اصفهانی در سال ۱۲۸۲ هجری شمسی در خانواده ای هنرمند به دنیا آمد، پدرش شیخ اسماعیل مشهور به تاج الواعظین بود که صدای زیبایی داشت و تا حدی با ردیف های ایرانی آشنا بود.

 

گویا جلال الدین ۹ ساله، روزی در راه بازگشت از مدرسه علمیه به خانه آواز می‌خوانده، پدرش که برخلاف معمول آن روز در خانه حضور داشته ، صدای فرزندش را می‌شنود و متوجه صدای زیبای او می‌شود. پدر از همان ۹ سالگی به تعلیم جلال الدین می‎‌پردازد، بعد از مدتی او را به شاگردی سید عبدالرحیم اصفهانی  که از اساتید آن زمان بوده می‌فرستد. با پخته تر شدن صدای جلال الدین و آموختن گوشه های موسیقی از استاد خود، به کلاس درس استاد نایب اسدالله نی زن می‌رود و در پایان امر برای تکمیل گوشه ها و ردیف ها به خدمت استاد میرزا حسین ساعت ساز مشرف می گردد.

 

تاج اصفهانی در سال ۱۳۱۹ در رادیو آغاز به فعالیت نمود و در برنامه های متعددی مثل برنامه های  آواز خوانی، برنامه هایی با تار اکبر خان نوروزی و برنامه آموزش گوشه های موسیقی ایرانی حضور داشت. او همچنین سرپرست نوازندگان رادیو اصفهان بود. استاد شاگردان بسیاری تربیت کرد، معروف است که استاد تلاش زیادی برای تربیت شاگردان می‌نموده، به قول محمد رضا شجریان :او در تعلیم ، با لطف پدرانه ای که داشت با اصرار هر کسی را که حتی دو دانگ صدایی داشت تشویق به خواندن می کرد و اغلب خودش نیز محض ترغیب شاگردان جوان و تازه کار بی هیچ ناز و افاده ای چند بیتی مناسب زمزمه می کرد.  از شاگردان استاد می‌توان محمد رضا شجریان، علی‌اصغر شاهزیدی، ناصر یزدخواستی، علیرضا افتخاری  و … را نام برد.

جلال الدین تاج اصفهانی در سال ۱۳۶۰ بدرود حیات گفت.

یادش گرامی

 

 

در ادامه می‌توانید اثر زیبای به اصفهان رو را دریافت نمایید.

 

نام اثر: به اصفهان رو

زمان: ۱۲ دقیقه

 

 

 

 

 

 

 

 


Tags: , , , ,