منصور نریمان

 

در آستانه‌ی تولد هفتاد و هفت سالگی منصور نریمان، از این استاد موسیقی ایرانی در فرهنگ‌سرای ارسباران تجلیل به عمل می‌آید.

 

منصور نریمان (اسکندر ابراهیمی زنجانی) موسیقیدان، نغمه‌پرداز، مدرس، نوازنده و احیا‌کننده ساز عود در ۲۰ اسفند ماه سال ۱۳۱۴ در مشهد متولد شد. از کودکی تحت آموزش پدر خود قرار گرفت و ضمن فراگیری نواختن سه تار با ردیف‏ها و گوشه‏های موسیقی ایرانی آشنا شد. از چهارده سالگی همکاری خود را با رادیو مشهد به عنوان تکنواز آغاز کرد و پس از تسلط کافی بر شیوه‌ی نوازندگی عود، در بعضی برنامه‌ها به اجرای موسیقی با این ساز پرداخت. پس از مدتی به شیراز نقل‌مکان کرد و به مدت چهار سال فعالیت و همکاری خود را در زمینه‌ی موسیقی و اجرا با رادیو شیراز ادامه داد. از رادیو شیراز بود که صدای ساز ایشان به گوش استادان موسیقی در تهران رسید و از وی دعوت به عمل آمد تا با رادیو تهران همکاری کند.

از آن زمان بود که ایشان به عنوان تکنواز رسمی رادیو در کنار اساتید دیگر نظیر جلیل شهناز، فرهنگ شریف، پرویز یاحقی و دیگر تک‌‌نوازان آن دوره به فعالیت خود ادامه داد. از طرف هنرستان موسیقی در سال ۱۳۴۱ از ایشان برای تدریس تخصصی ساز عود دعوت شد (پیش از آن عود به عنوان ساز دوم در هنرستان موسیقی تدریس می‏شد). از همان سال شاگردانی به طور تخصصی به یادگیری عود پرداختند و با زحمات استاد نریمان به بهترین نحو و با تسلط کامل دوره هنرستان را به پایان رساندند و وارد عرصه موسیقی شدند.

 

از تالیفات استاد می‏توان به «شیوه بربت نوازی» در سال ۱۳۷۲ همراه با دوره عالی شامل پنج اتود متنوع، کتاب «۴۲ قطعه برای عود» و «ردیف موسیقی ایرانی برای بربت» اشاره کرد. منصور نریمان علاقه فراوانی به عود یا بربت که سازی ایرانی‌ست و از ایران به سایر کشور‌های جهان رفته دارد و کوشش فراوان نمود تا این ساز و نواختن آن را احیاء کند و آن را به صورت تکنوازی در آورد و شاگردان خوبی نیز در این راه تربیت کرد که از آن جمله می‏توان به محمد فیروزی، حسین بهروزی‏نیا، علی پژوهشگر، نگار بوبان و شهرام غلامی اشاره نمود.

 

این برنامه در تاریخ ۱۱ اسفند۱۳۹۰، ساعت ۱۸:۳۰ در فرهنگ‌سرای ارسباران واقع در خیابان شریعتی، پل سید خندان، خیابان جلفا برگزار می‌شود.

 

منبع خبر وبلاگ علی پژوهشگر 

 

 

 

 


 

Tags: , , , ,