حسن کسایی

 

 

استاد حسن کسائی یکی از اساتید به نام موسیقی ایران و نوازنده مشهور نی بود.

 

استاد حسن کسائی در سال ۱۳۰۷ در اصفهان به دنیا آمد. پدرش، حاج سید جواد کسائی، از تاجران به نام آن زمان اصفهان بود که به دلیل علاقه و انسی که با موسیقی داشت، با اساتید و بزرگان آن زمان مانند سید جلال‌الدین تاج اصفهانی، اکبر خان نوروزی، خاندان شهناز و… رفت و آمد می‌نمود.  بنابراین خانه‌ی آن ها محفلی بود برای تجدید دیدار و نیز ساز و آواز اساتید به نام موسیقی اصفهان. این آمد و شدها موجب شد حسن کسائی از کودکی با موسیقی آشنا شود و به مرور زمان، علاقه زیادی به موسیقی خصوصاً به ساز نِی پیدا کند. پدرش  وی را نزد مهدی نوایی می‌برد . وی مدتی آواز و گوشه‌های موسیقی ایران را نزد استاد تاج اصفهانی و ادیب خوانساری آموخته و نِی را از مهدی نوایی فرا می‌گیرد. وی همچنین از محضر استاد ابوالحسن صبا استفاده می‌نماید.

 

کسائی، در سن ۲۰ سالگی نخستین اجرای تکنوازی نی خود را در دستگاه همایون در تئاتر اصفهان به صحنه برد و یک سال بعد قطعه معروف سلام را در دستگاه چهارگاه ساخت که از معروف‌ترین قطعات موسیقی ایرانی به شمار می‌رود.
کسائی، در سال ۱۳۲۹ برای اولین بار نی را به ارکستر برد و با ارکستر رادیو ارتش اصفهان همکاری خود را شروع کرد. در سال‌های بعد با ارکسترهای متعدد رادیو به سرپرستی هنرمندانی چون ابوالحسن صبا، حسین یاحقی، حبیب‌الله بدیعی، محمد میرنقیبی، همایون خرم و دیگران به فعالیت خود در این زمینه ادامه داد. در سال ۱۳۳۵ به دعوت داوود پیرنیا به برنامه گل‌ها راه یافت و تا سال ۱۳۵۷ که در گلچین هفته شرکت نمود، با این سلسله برنامه ها، همکاری داشت.

 

کسائی در دههٔ ۱۳۶۰، به کشورهای آلمان، انگلستان، فرانسه و هلند سفر کرد و در چند برنامه رادیویی، به اجرای برنامه پرداخت. در سال ۱۳۶۹، تندیس وی در گالری مفاخر هنری جهان در لندن نصب شد. پس از آنکه کسائی در سال ۱۳۷۰، در جشنواره نی‌نوازان در تالار اندیشه شرکت کرد، فعالیت او دوباره رونق گرفت،  درسال ۱۳۷۸ موفق به دریافت نشان درجه یک فرهنگ و هنر شد و در سال ۱۳۸۱، به عنوان چهرهٔ ماندگار موسیقی انتخاب و تقدیر شد.

 

علاوه بر آثار ارزشمند وی در برنامه های رادیویی همچون گلها، آلبوم هایی همچون گفتگوی نی و عود، نای نی، راز نی، دختر گلفروش و … از او به یادگار مانده است.

 

استاد حسن کسائی در ۲۵ خرداد ۱۳۹۱ درگذشت.

روحش شاد و یادش گرامی باد.

 

 

 

 

 

در ادامه می‌توانید قطعه سلام از ساخته های استاد حسن کسائی را دریافت نمایید.

این قطعه که با نام سلام صبحگاهی نیز شناخته می‌شود، یکی از مشهورترین قطعات موسیقی ایران به شمار می‌رود. استاد کسائی در سن ۲۱ سالگی این قطعه را ساخت و بارها با اجراهای مختلفی از رادیو شنیده شد. بعدها حسین علیزاده در آلبوم صبحگاهی با سازبندی و ارکستراسیونی حجیم  این قطعه را تنظیم و اجرا نمود.

داستان ساخت قطعه سلام بسیار جالب است، استاد کسائی داستان ساخت این قطعه را اینگونه بیان می‌کنند:

یک روز که از بازار اصفهان می‌گذشتم، آقایی را دیدم که بر مرکب سوار است و دکان دارها چون شگون داشت به او سلام می‌کردند. آقا هم یکی به چپ و یکی به راست با حرکت منظم سر و گردن، پاسخ می‌داد: سلام علیکم… و این داستان در طول مسیر بازار ادامه داشت. آن روز که شاید ۱۹ یا ۲۰ سالم بیشتر نبود، وقتی به خانه رسیدم، بر اساس همین موضوع، یک آهنگ دوضربی ساختم که اسم آن را در ابتدا گذاشتم «پل خواجو» و بعدها به «سلام» معروف شد. این آهنگ را با حالات مختلف در رادیو اجرا کردم و مورد استقبال واقع شد .

 

 

 

نام اثر: سلام (سلام صبحگاهی)

مدت زمان: ۲٫۵ دقیقه

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,