فرهاد مهراد

 

 

فرهاد مهراد معروف به فرهاد، خواننده، آهنگ ‌ساز و نوازندهٔ پاپ راک مشهور و توانای ایران بود.

 

فرهاد در سال ۱۳۲۲ در گیلان به دنیا آمد ولی به علت شغل پدر (کاردار وزارت امور خارجه) تا ۸ سالگی در عراق زندگی کرد. او از دوران کودکی به موسیقی علاقه مند شد ولی بطور جدی آن را دنبال نکرد. دوران دبیرستان  در رشته طبیعی به ادامه تحصیل پرداخت ولی علاقه شدید او به ادبیات و عدم موفقیت او در رشته انتخابی باعث شد تا بعد از مدتی ترک تحصیل کند.

فرهاد بعد از ترک تحصیل با یک گروه موسیقی ارمنی آشنا می‌شود و موسیقی را بصورت تجربی فرا می‌گیرد. بعد از مدتی به عنوان نوازنده گیتار در همان گروه شروع به فعالیت می‌کند. در یکی از روزها خواننده گروه نمی‌تواند بخواند و فرهاد جای او را می‌گیرد و این اتفاق مقدمه‌ای بر آواز خوانی او می‌شود. فرهاد تا مدتی بعد بصورت انفرادی موسیقی را دنبال می‌کند  و سرانجام در سال ۴۲ اولین اجرای تلویزیونی فرهاد از تلویزیون پخش می‌شود.

 

فرهاد در سال ۱۳۴۵ با  گروه Black Cats همراه می‌شود. شهبال شب پره (پرکاشن) ،شهرام شب پره (گیتار)، هامو (گیتار)، حسن شماعی زاده (ساکسیفون)، منوچهر اسلامی (ترومپت) و فرهاد به عنوان خواننده، نوازنده گیتار و پیانو اعضای این گروه را تشکیل می‌دادند. این همکاری تا سال ۴۸ ادامه پیدا می‌کند.

فرهاد در سال ۱۳۴۸ ترانه مرد تنها، با شعر شهیار قنبری و موسیقی اسفندیار منفرد زاده را برای فیلم رضا موتوری می‌خواند. این ترانه پس از اکران فیلم در قالب صفحه گرامافون در بازار عرضه می‌شود و با استقبال انبوه مردم مواجه می‌گردد. این تک آهنگ او را به یه یکی از ستارگان موسیقی آن دهه تبدیل می‌کند. بعد از مرد تنها، ترانه هایی همچون جمعه، کودکانه، وحدت، شبانه، گنجشکک اشی مشی و … او را به یکی از مشهورترین خوانندگان ایران بدل می‌کند.

فرهاد به عنوان یکی از سیاسی‌ترین خوانندگان  دهه ۱۳۵۰ ایران شناخته می‌شد. با افزایش تنشهای سیاسی  در آن دهه ترانه هایی همچون  شبانه، سقف، گنجشکک اشی مشی، آوار و… او را در زمره خوانندگان انقلابی ایران قرار داد. هرچند بعد از انقلاب تا سال ۱۳۷۲ از از ادامه فعالیت هنری منع و تقاضا های او برای انتشار آلبوم با مخالفت روبرو شد. سرانجام آلبوم جدید فرهاد با نام خواب در بیداری در سال ۱۳۷۲ در ایران منتشر شد و  به پرفروش ترین آلبوم سال بدل گشت.

 

فرهاد به بیماری هپاتیت سی مبتلا بود. در خرداد ۱۳۸۱ برای درمان به  فرانسه رفت و در ۹ شهریور همان سال پس از مدتی اغما، در سن ۵۹ سالگی درگذشت و در ۱۳ شهریور در گورستان تیه شهر پاریس دفن شد. آلبوم های موفقی همچون جمعه، وحدت، برف، ققنوس، خواب در بیداری، اسیر شب و از فرهاد به یادگار مانده است.

روحش شاد و یادش گرامی.

 

 

 

 

 

 

در ادامه می‌توانید اثر زیبای آوار یکی از آثار مشهور فرهاد را دریافت نمایید (به همراه متن ترانه).

 

 

 

 

نام اثر: آوار
مدت زمان: ۵ دقیقه
ترانه سرا: شهیار قنبری
آهنگساز: اسفندیار منفرد زاده

 

 

 

 

 

 

 

آوار
تو هم با من نبودی
مثل من با من
و حتی مثل تن با من
تو هم با من نبودی
آن که می پنداشتم باید هوا باشد
و یا حتی گمان می کردم این تو
باید از خیل خبرچینان جدا باشد
تو هم با من نبودی
تو هم با من نبودی

تو هم از ما نبودی
آن که ذات درد را باید صدا باشد
و یا با من، چنان هم سفره‌ی شب
باید از جنس من و عشق و خدا باشد
تو هم از ما نبودی

تو هم مومن نبودی
بر گلیم ما و حتی در حریم ما
ساده دل بودم که می پنداشتم
دستان نا اهل تو باید
مثل هر عاشق
رها باشد
تو هم از ما نبودی

تو هم مومن نبودی
بر گلیم ما و حتی در حریم ما
ساده دل بودم که می پنداشتم
دستان نا اهل تو باید
مثل هر عاشق
رها باشد
تو هم با من نبودی یار
….
ای آوار

ای سیل مصیبت بار
(شهیار قنبری)

 

 

 

 

 

 

 

 


Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,