هانس زیمر

 

 

هانس زیمر با نام کامل «هانس فلوریان زیمر» (Hans Florian Zimmer) یکی از برجسته ترین آهنگسازان و تهیه کنندگان موسیقی فیلم ۳۰ سال اخیر، در دنیا به شمار می‌رود. بارها برنده جوایزی همچون اسکار، گرمی (Grammy)، گلدن گلوب (Golden Globe)، بفتا (BAFTA) و… شده و روزنامه دیلی تلگراف نام او را در لیست «۱۰۰ نابغه زنده جهان» جای داده است.

 

این موسیقیدان آلمانی در سال ۱۹۵۷ در یکی از شهرهای آلمان به دنیا آمد و موسیقی را در همان کودکی با پیانو آغاز نمود ولی از همان ابتدا نظم و شیوه یادگیری این ساز را دوست نداشت. در دوره نوجوانی به لندن مهاجرت کرد و حرفه موسیقی را در همانجا با نواختن کیبورد و سینث‌ سایزر (synthesizers) آغاز نمود. او با گروه های زیادی همچون Helden, Krisma، The Buggles و… به عنوان نوازنده کیبورد یا سینث‌سایزر همکاری می‌نمود.

 

بعد از گروه های ذکر شده، به همراه Stanley Myers ساخت موسیقی چند فیلم را بصورت مشترک بر عهده گرفت. در ۱۹۸۷ موسیقی یک شوی تلویزیونی به نام Going for Gold را نوشت، این موسیقی زیبا نام او بر سر زبان ها انداخت. سرانجام در سال ۱۹۸۸، Barry Levinson از او دعوت کرد تا موسیقی فیلم در دست ساختش یعنی مرد بارانی (Rain Man) را تهیه کند. نمایش این فیلم بسیار موفق آمیز بود، تحسین منتقدان را بر انگیخت و این فیلم را نامزد جایز اسکار در چند بخش، از جمله بهترین موسیقی فیلم ساخت. هانس زیمر با ساخت موسیقی فیلم مرد بارانی به عنوان یکی از سازندگان موفق موسیقی شناخته شد و باعث شد تا بعد از آن بطور مرتب پیشنهاد ساخت موسیقی برای فیلم های جدید را بر عهده بگیرد.

Hans Zimmer در سال ۱۹۹۴ ساخت موسیقی کارتون شیرشاه (The Lion King) را برعهده گرفت، این اولین اثر موسیقی او برای یک انیمیشن بود و همین اثر او را به جایزه اسکار بهترین موسیقی، ۲ جایزه گرمی و یک جایزه گلدن گلوب  رساند.

 

هانس زیمر آهنگسازی موسیقی بیش از ۱۰۰ فیلم سینمایی را در کارنامه هنری خود جای داده است. موسیقی فیلم های مشهوری همچون گلادیاتور (Gladiator)، شوالیه تاریکی (The Dark Knight)، آخرین سامورایی (The Last Samurai)، هانیبال (Hannibal)، پاندای کونگ فو کار (Kung Fu Panda)، جزیره ماداگاسکار (Madagascar) و… از ساخته های او هستند. وی بیش ۱۷ جایزه بین المللی را دریافت نموده و ۹ بار نامزد دریافت جایزه اسکار برای ساخت بهترین موسیقی فیلم گردیده است.

 

از آخرین ساخته های هانس زیمر می‌توان به ساخت موسیقی فیلم شوالیه تاریکی برمی‌خیزد (The Dark Knight Rises) اکران شده در ۲۰۱۲ اشاره نمود.

 

 

 

در ادامه می‌توانید ترکی از موسیقی فیلم Inception (به معنای سرآغاز، الهام یا تلقین) با نام رویایی در رویا را دریافت نمایید. هانس زیمر برای ساخت موسیقی این فیلم نامزد دریافت جایزه اسکار شده است.

 

 

 

 

نام اثر: رویایی در رویا (Dream Within A Dream)

مدت زمان: ۴:۵۴ دقیقه

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,