ایرج بسطامی دهلچی

 

 

 استاد ایرج بسطامی در سال ۱۳۳۶ در شهرستان بم از خانواده ای هنرمند متولد شد. هر یک از اعضای خانواده او، از جد پدری گرفته تا پدربزرگ و پدر در زمینه خواندن آواز و نواختن ساز های مختلف تجربه داشتند. تولد و رشد وی در چنین خانواده ای به همراه استعداد ذاتی اش موجب گردید که او از پنج سالگی به خواندن آواز علاقه نشان دهد. وی در سنین نوجوانی مجذوب عموی بزرگوارش یداله بسطامی بود که مردی مهربان و از نوازندگان چیره دست بم و معلم موسیقی بود. در همین ایام گروهی با همکاری برادران بسطامی و با سرپرستی یداله بسطامی تشکیل شد که در رادیو و تلویزیون آن زمان و اردوهای رامسر اجرای برنامه داشتند. پس از آن با کمک زنده یاد حسین سالاری (از نوازندگان نامدار کرمانی) به کلاس آواز استاد شجریان راه پیدا کرده و به فراگیری آواز و ردیف های آوازی پرداخت. 

بعد از تعلیمات استاد شجریان نزد استاد مشکاتیان رفت و به فراگیری تلفیق شعر و موسیقی و ادامه‌ی ردیف های آوازی پرداخت. نخستین کاست او تحت عنوان افشاری مرکب محصول این آشنایی و همکاری است.

ایرج بسطامی در سن ۴۰ سالگی به اوج فعالیت هنری خود رسید و در طول ۱۴ سال فعالیت ۱۱ کاست ماندگار، به یادگار گذارد. او به دور از جنجالها و هیاهوهای هنری در شهرستان بم، سرپرستی خانواده برادر مرحومش را به عهده گرفت. این همراهی و سرپرستی تا زمان مرگ ادامه داشت به گونه ای که تمام اعضاء این خانواده (به جز خاطره، دختر برادر ایرج) همراه ایرج عروج کردند.

زنده یاد ایرج بسطامی در تمام مدت اقامتش در بم، کلاس های آواز خویش را برای جوانان محروم و مستعد کویر در شهرهای بم و کرمان، دایر نمود. تا این که در پنجم دی ماه ۱۳۸۲ به دنبال فاجعه دردناک زلزله بم صدایش خاموش گشت.

روحش شاد و نام و یادش گرامی باد.

 

در ادامه می‌توانید اثر جاویدان و خاطره انگیز گل پونه ها را دریافت نمایید.

 

 

نام اثر: گل پونه ها

مدت زمان: ۷ دقیقه

 

 

 

 

 

 

 

لینک کوتاه برای به اشتراک گذاری

http://doholchi.com/?p=710

 

 

 

 

 

 


 

Tags: , , , , , , , , , , , , , ,