ونجلیس

 

 

 Vangelis با نام کامل Evangelos Odysseas Papathanassiou، متولد ۱۹۴۳،  یکی از آهنگسازان یونانی نامدار جهان است.

ونجلیس در سبک هایی همچون عصر جدید (New Age)، الکترونیک، پراگرسیو راک (Progressive rock)، موسیقی سازی (Instrumental) و کلاسیک به آهنگ سازی می‌پردازد.

 

از ونگلیس تا کنون بیش از ۵۰ آلبوم موسیقی انتشار یافته و هرکدام مورد توجه مخاطبان و منتقدان زیادی قرار گرفته است.

 

او در سال ۱۹۸۱ برای آهنگسازی فیلم ارابه آتش (Chariots of Fire) موفق به دریافت جایزه اسکار گردید. همچنین آهنگ سازی او در فیلم هایی همچون  Blade Runner، فتح بهشت (Conquest of Paradise) که با نام کریستوف کلمب نیز شهرت یافته و فیلم اسکندر (Alexander) را می‌توان از به یاد ماندنی ترین و تاثر گذارترین موسیقی های چند دهه گذشته برشمرد.

ونگلیس تولید موسیقی اختتامیه المپیک سیدنی (۲۰۰۰) و سرود رسمی جام جهانی ۲۰۰۶ آلمان را نیز برعهده داشته است. 

 

Vangelis به موسیقی سازی به شیوه نت نویسی و معمول اعتقادی ندارد و حتی بیان داشته که نت نویسی و نت خوانی را نیاموخته و اهمیتی به آن نمی داده است!

 

موسیقی ونگلیس تاکید بسیار زیادی روی  سینث‌سایزر (synthesizer) دارد. برخی از کارشناسان موسیقی او را به یک ارکستر الکترونیکی تشبیه کرده‌اند. به گفته ونگلیس تکنولوژی و موسیقی همیشه با هم بوده‌اند و موسیقی هرچه باشد، یک علم است. درباره ساخت موسیقی فیلم‌ها نیز کار وی به محض دیدن نسخه خام یک فیلم آغاز می‌شود. این آهنگساز خود را مانند تونلی می‌داند که آشوب صداها پس از عبور از آن تبدیل به موسیقی می‌شود.

 

در ادامه می‌تواند اثر زیبا و با شکوه فتح بهشت (Conquest of Paradise) را دریافت نمایید.

 

 

نام اثر: فتح بهشت

مدت زمان: ۵ دقیقه

 

 

 

 


 

Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , ,