انیو موریکونه

 

Ennio Morricone در سال ۱۹۲۸ در رم  ایتالیا به دنیا آمد، از ۹ سالگی در کلاس موسیقی ثبت نام کرد، در ۱۲ سالگی به هنرستان موسیقی وارد شد و در سال ۱۹۴۶ دیپلم موسیقی خود را دریافت نمود و از همان زمان بصورت حرفه ای به موسیقی پرداخت. بعد از مدتی نوشتن موسیقی متن یک نمایش رادیویی را بر عهده گرفت، موسیقی زیبای او باعث شد که به سرعت محبوبیت زیادی به دست بیاورد و وارد ساخت موسیقی فیلم شود.

سرجیو لئونه کارگردان مشهور ایتالیایی که دوست و همکلاسی قدیمی انیو موریکونه بود، ساخت موسیقی فیلم یک مشت دلار را به او سپرد، قدرت کارگردانی سرجیو و موسیقی زیبای انیو باعث شد فیلم بسیار مورد توجه قرار گیرد. همین باعث شد تا آهنگ سازی فیلم های دیگر سرجیو، مثل خوب بد زشت، روزی روزگاری در آمریکا و… را نیز برعهده بگیرد و موفقیت و محبوبیت بیشتری کسب کند.

 

انیو آهنگ ساز و رهبر ارکستر ۸۰ ساله ای است که آهنگ سازی بیش از ۵۰۰ فیلم و سریال را در کارنامه هنری خود دارد و به جرات می‍توان گفت او یکی از پرکارترین و تاثیر گذارترین آهنگ سازان نیمه دوم قرن بیستم است.

آهنگ سازی او درفیلم های وسترن اسپاگتی همچون خوب بد زشت، روزی روزگاری در آمریکا، یک مشت دلار و به خاطر چند دلار بیشتر مشهور و محبوب گردید  و باعث شد تا مورد توجه کارگردانان مشهور و صاحب سبک قرار بگیرد.

او ساخت موسیقی فیلم های تاثیر گذار و مشهوری همچون جن گیر، سینما پارادیزو، افسانه ۱۹۰۰، مالنا و … را نیز در کارنامه هنری خود جای داده.

 

او بیش از ۵۰ جایزه معتبر و بین الملی را برای فعالیت ۵۰ ساله خود در موسیقی دریافت کرده است.

از آخرین آثار هنری او، همکاری با Hayley Westenra و ساخت موسیقی برای آلبوم اوست (سال ۲۰۱۰)

 

در ادامه می‌توانید ۲ اثر زیبا از Ennio را دریافت کنید.

 

نام اثر: به خاطر چند دلار بیشتر

زمان: ۳ دقیقه

 

 

 

نام اثر: روزی روزگاری در آمریکا

زمان: ۴ دقیقه

 

 

 

 


Tags: , , , , ,